درباره بنز

درباره بنز

درباره بنز:  مرسدس-بنز (به آلمانی: Mercedes-Benz ) شرکت خودروسازی آلمانی و از زیرمجموعه‌های مرسدس-بنز گروپ است، که در زمینه طراحی و ساخت انواع خودروهای لوکس، همچنین ارائه خدمات مالی (لیزینگ و بیمه خودرو) و نیز تعمیر خودرو فعالیت می‌نماید. کارخانه اصلی و دفتر مرکزی شرکت مرسدس بنز در شهر اشتوتگارت قرار دارد.

آغاز امپراطوری مرسدس بنز، جهان انسان‌ها را دستخوش تغییری بزرگ کرد. کمپانی مرسدس بنز که اکنون ۹۴ سال از تاسیس آن می‌گذرد، اولین کارخانه خودروسازی در جهان است. تاریخچه شرکت مرسدس بنز و سرگذشت این غول صنعت خودروسازی جهان جذابیت‌های فراوانی دارد.

درباره بنز

درباره بنز

همکاری دایملر و بنز؛ نقطه شروع تاریخچه شرکت مرسدس بنز

در سال ۱۹۲۶ در اشتوتگارت آلمان کمپانی دایملر-بنز که امروزه آن را با نام مرسدس بنز می‌شناسیم، توسط کارل بنز و گوتلیب دایملر تاسیس شد.

ماجرای تاریخچه شرکت مرسدس بنز از این قرار بود که بنز و دایملر از سال ۱۸۸۱ به طور کاملا مستقل و بی‌خبر از وجود یکدیگر، به تلاش برای اختراع و ساخت اتومبیل مشغول بودند. در سال ۱۸۸۶  کارل بنز در کارخانه کوچک خود با نام Benz & Cie در اشتوتگارت آلمان توانست اولین موتور درون‌سوز را تولید کند. در سال ۱۸۸۸ او با سرمایه‌گذاری همسر خود «برتا بنز» نخستین خودروی جهان را با نام Benz Patent Motorwagen را به ثبت رساند.

از سویی دیگر و به طور موازی دایملر در کمپانی کوچک خود به نام Daimler Motoren Gesellschaft یا همان DMG با همکاری و طراحی مایباخ، در سال ۱۹۰۱ توانست اولین خودروی خود را بسازد. عمر دایملر مجال نداد تا ثمره تلاش‌های چند ساله خود را شاهد باشد، اما پسران وی به همراه مایباخ باعث بقای این کمپانی شدند.

کمی بعد «امیل جلینگ» که یک سرمایه‌دار و کارآفرین اروپایی بود، همکاری خود را با DMG آغاز نمود. یک سال بعد و در سال ۱۹۰۲ جلینگ توانست نام تجاری این برند را که برگرفته از نام دختر وی «مرسدس جلینگ» بود به ثبت برساند و اولین خودروی تولید شده توسط DMG با توان ۳۵ اسب بخار مرسدس نام گرفت. بنابراین از سال ۱۹۰۲، کمپانی DMG به طور رسمی صاحب برند مرسدس شد.

پس از اتحاد کمپانی‌های مرسدس و بنز، پسران دایملر یادآور شدند که پدر خود همواره از یک ستاره به عنوان سمبل استفاده می‌کرده است. از میان طرح‌های ستاره‌های چهار پر و سه پر ارائه شده، مدیران کمپانی ستاره سه پر را به عنوان نماد و لوگوی این کمپانی انتخاب کردند.

بنابراین اکنون با مرور تاریخچه مرسدس بنز می‌دانیم با آنکه این شرکت در سال ۱۹۲۶ تاسیس شد و امروزه به یکی از بزرگترین و پیشرفته‌ترین برندهای خودروسازی در جهان تبدیل شده است، اما پایه‌گذاری این کارخانه سال‌ها پیش از این صورت گرفته بود و تلاش‌های مستمر دایملر، بنز و میباخ، پایه‌های قدرتمند این کمپانی را پی‌ریزی کرده است.

حاکمیت مرسدس بنز در آلمان!

اگر آلمان را حاکم بی‌چون و چرای خودروسازی در جهان بدانیم، می‌توان مرسدس بنز را حاکم این صنعت در آلمان دانست! این کمپانی اکنون بیش از ۳۰ کارخانه در سراسر جهان دارد که در حدود ۱۷۳ هزار نفر در آن‌ها مشغول به کار هستند.

در سال ۲۰۲۰ در لیست ارزشمندترین برندهای خودروسازی جهان، مرسدس بنز پس از تویوتا در جایگاه دوم و رقیب هموطن و دیرینه‌اش ب‌ام‌و در جایگاه سوم قرار گرفت.

درباره بنز

درباره بنز

جایگاه اول و دوم از نظر آمار فروش در آلمان

این کمپانی از نظر میزان تولیدات نیز حرف اول را در آلمان میزند. در سال ۲۰۱۹ مرسدس بنز و ب‌ام‌و به ترتیب با تولید سالانه ۲.۴ و ۲.۲ میلیون دستگاه در جایگاه اول و دوم از نظر آمار فروش قرار گرفتند.

یکی دیگر از اقدامات برتر این کمپانی، ساخت پیشرفته‌ترین کارخانه خودروسازی در جهان، با نام «کارخانه ۵۶» است. پروژه کارخانه ۵۶ که عملیات ساخت آن از سال ۲۰۱۸ آغاز شده، مدرن‌ترین و پیشرفته‌ترین کارخانه مرسدس بنز است. از این پروژه که در زمینی به مساحت ۲۲۰ هزار مترمربع در حال انجام است، به عنوان سومین پروژه بزرگ ساخت در کشور آلمان یاد می‌شود.

قرار است کمپانی مرسدس بنز در این مجموعه به ساخت نسل‌های بعدی سدان کلاس S و همچنین خودروهای الکتریکی و آینده‌نگر خود بپردازد.

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *